Szkoła podstawowa


Cykle lekcyjne w szkole podstawowej zwłaszcza w klasach 1-3 realizowane są w formie lekcji głównej, będącej podstawową jednostką zajęć dydaktycznych. Obejmuje ona dwie pierwsze godziny nauki i dzieli się na 3 części. Pierwsza z nich to część rytmiczna: rozbudza ona dzieci, scala je w spójny zespół klasowy, nastraja i przygotowuje do udziału we właściwych zajęciach. Materiał wykorzystywany w tej części stanowią ćwiczenia rytmiczne, gry i zabawy ruchowe, wiersze i piosenki związane tematycznie z aktualnym cyklem lekcyjnym bądź porą roku oraz różne ćwiczenia językowe „kultywujące” mowę.
Druga, to część merytoryczna, w której najpierw ma miejsce przypomnienie, refleksja i pogłębienie materiału z poprzedniego dnia, wprowadzenie nowego materiału i kontynuacja głównego tematu, podsumowanie, opis i odpowiednie rysunki lub inna forma aktywności artystycznej. Lekcję kończy część narracyjna, czyli opowiadanie nauczyciela o tematyce zgodnej ze specyfiką danej fazy rozwojowej ucznia.
W klasach 4-8 ramach poszczególnych epok tematycznych trwających ok. 3 tygodni z wykorzystaniem aktywizujących technik nauczania realizowane są zajęcia z zakresu języka polskiego, matematyki, historii, przyrody, biologii, fizyki czy chemii, a także zajęć artystycznych (inne zajęcia takie jak języki obce, etyka, wychowanie fizyczne realizowane od klasy pierwszej wplecione są w tygodniowy rozkład zajęć). W każdym roku uczniowie mają do realizacji projekty przedmiotowe i artystyczne czy interdyscyplinarne.
Klasa pierwsza to czas budowania bezpieczeństwa, zrozumienia i wspierających relacji, odnajdywania swojego miejsca wśród innych dzieci, okres pełnych przygód i twórczego rozwoju. Uczniowie podczas zajęć w ramach lekcji głównej nie korzystają z podręczników, tworzą artystyczne zeszyty, które z czasem przybierają kształt barwnych, pełnych twórczych pomysłów albumów. Od klasy pierwszej w naszej szkole realizowane są zajęcia z malarstwa, rzemiosła, dwóch języków obcych oraz etyki. Codzienność w szkole to także czas, który dzieci spędzają na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą, na aktywności fizycznej oraz swobodnej zabawie – to istotne elementy wspierające harmonijny rozwój uczniów. Rytm i ruch pojawiają się we wprowadzaniu większości zagadnień (językowych, przyrodniczych, matematycznych).
W części rytmicznej w klasie pierwszej znajdują się zabawy rozwijające zarówno małą jak i dużą motorykę (liczne zabawy paluszkowe, wyklaskiwanie rytmów, elementy body percussion) wspierające orientację w schemacie ciała i przygotowujące do późniejszego, płynnego opanowania umiejętności pisania. Istotną rolę pełnią też korowody, dzięki którym dzieci nie tylko uczą się wierszy, melodii i piosenek, ale też poznają prawidłowości dotyczące świata przyrody i uczą się je opisywać, posługując się barwnym, l, opowiadania o elfach, skrzatach i baśnie, które nie tylko zawierają elementy dydaktyczne, ale też wspierają dziecięcą wyobraźnię i rozwój emocjonalny.



Dodatkowe zajęcia
Plastyka
Uczniowie mają możliwość tworzyć pracę w różnych technikach: malarstwo, grafika, rysunek, animacja poklatkowa.
Rozwijają sprawność manualną, wytrwałość, a przede wszystkim wyobraźnię.
Muzyka
poniedziałek – piątek
zajęcia indywidualne z nauki gry na pianinie, odbywają się w wybranym dniu w godzinach od 13:00-15:00
Są to zajęcia umuzykalniające z elementami kształcenia słuchu. Rozwijają koordynację wzrokowo ruchową oraz wrażliwości muzyczną.
Arteterapia
Arteterapia jest niezwykle pomocna w pozbywaniu się napięć, lęków, wyzwala pozytywne emocje i kształtuje samoocenę. Uczy współpracy i uważności.
W trakcie zajęć uczniowie wykorzystują różne techniki: rysunek, malowanie dłońmi, pisanie książek przez dzieci, wierszy, zabawy sensoryczne, trening emocji, teatr z pudełka. Dzieci mają możliwość odkrywania ciszy i przestrzeni poza myślami poprzez medytacje, relaksacje.